مولیبدن برای بهبود مقاومت دربرابر خوردگی و استحکام در دماهای بالا اغلب در آلیاژها مورد استفاده قرار میگیرد. این فلز باعث

تقویت سختی ، چقرمگی و مقاومت به سایش می شود. شرکت فاطر تولید کننده پودر مولیبدن و آلیاژهای آن با ابعاد میکرو و نانو و همچنین شمش آن با بالاترین کیفیت و درصد خلوص است. همچنین در زمینه تولید پودر و شمش محصولاتی از قبیل اکسید مولیبدن، آمونیوم مولیبدات و آمونیوم پرنات، فعالیت گسترده ای دارد و با اتکا به توان تولید داخلی و پشتکار متخصصین خود، آماده همکاری با محققین و صنعتگران عزیز می باشد.

*عکس محصول

*عکس دانه بندی میکروسکوپی (3 عدد با بزرگنمایی های مختلف)

*عکس آنالیز نموداری

*عکس نمودار توزیع اندازه ذرات

جدول اطلاعات محصول:

ویژگی هامقادیر
نام محصولپودر مولیبدن
کشور سازندهایران
شرکت سازندههایتک متالوژی فاطر
فرمولMo
درصد خلوص99%
اندازه ذرات63، 75، 100، 150، 250 میکرون و دانه بندی های دیگر مطابق نیاز مشتری
ظرفیت تولید1 تن در سال
چگالی10.28 g/cm3
نقطه ذوب2617 (C­0)
نقطه جوش4612 (C­0)
حلالیت در آبنامحلول

شرکت هایتک متالوژی فاطر در راستای خود اتکایی به توانتولید داخلی ورفع نیاز کشور از واردات محصولات استراتژیک در جدیدترین فرایند تولید خود، به تکنولوژی تولید پودر مولیبدن داپت شده با اکسید لانتانیوم دست یافته است و در این زمینه ایران عزیزمان را در زمره معدود کشور های تولید کننده این محصول قرار داده است.

مشخصات مولیبدن

مولیبدن (Mo) به طور طبیعی به شکل یک فلز آزاد در طبیعت وجود نداردبلکه در ترکیب با عناصر دیگر در مواد معدنی در دسترس است. این عنصر یک فلز نقره‌ای با رنگ خاکستری یکی از فلزات با بیشترین دمای ذوب است. مولیبدن کاربیدهای مقاوم و سخت درون آلیاژها را تشکیل می‌دهد، به همین دلیل بیشترین تولید جهانی مولیبدن در آلیاژهای فولادی مانند آلیاژهایی با مقاومت بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آلیاژها

مولیبدن90 درصد در تهیه آلیاژهای با مقاومت بالا و فولادهای ویژه استفاده می‌شود که در صنایع مربوط به سرعت های زیاد، ضد زنگ، آلیاژهای مخصوص، صنایع هوایی، در فضاپیما و موشک و ریخته گری استفاده می شود.
مولیبدن در آلیاژهای ویژه ای مانند  Hastelloysکه در برابر گرما و خوردگی مقاومت بالایی دارند، نقش بسزایی ایفا می کند. این عنصر بیشتر به عنوان فلز آلیاژی در فولاد، آهن ریخته گری و ابرآلیاژها به منظور افزایش سختی ، مقاومت، مقاوم شدن دربرابر زنگ زدگی استفاده می شود. در آندهای اشعه X چرخشی کلینیک های تشخیص طبی، آلیاژهای مولیبدن به کار برده می شود.
در دماهای بالا، مولیبدن با ابر آلیاژهای آهن، نیکل و کبالت، سرامیک و سایر فلزات دیرگداز (تنگستن، تانتالیوم و نیوبیوم) رقابت می کند. ابرآلیاژها تا دمای 1200 درجه سانتی گراد قابل استفاده هستند. ترکیبات مولیبدن بخصوص آلیاژهایی که توسط کاربید سخت شده اند تا دمای 1800 درجه سانتی گراد مقاومت دمایی و خصوصیات خزشی از خود نشان می دهند. علاه بر آن، این عنصر در برابر اکسیداسیون مقاومت بالایی دارد.

کانی های مولیبدن
تعدادی از کانی های مولیبدن در این قسمت معرفی شده اند.
•مولیبدنیت Molybdenite
مولیبدنیت (MoS2)  کانی اصلی و اقتصادی این عنصر می‌باشد. متوسط تمرکز مولیبدن در پوسته زمین تقریباً 4 – 10 % می باشد. مقادیر ناچیزی از آن نیز به همراه فلزات دیگر که خواص شیمیایی مشابه دارند، یافت می شود.

•ولفنیت Wolfnite
این کانی با فرمول (PbMoO4) در منطقه اکسیداسیون کانسارهای مولیبدن دیده می‌شود.

•پوولیت  Powellite
این کانی با فرمول (CaMoO4) در منطقه اکسیداسیون کانسارهای سولفیدی مولیبدن در بسیاری از مناطق دنیا یافت می شود. پوولیت یک مولیبدات کلسیم است که از مولیبدنیت در کانسارهای حاوی شئیلیت CaWO4 تشکیل می شود. در این کانی تنگستن تا 10 درصد می تواند جایگزین مولیبدن گردد.

•فری مولیبدنیت-  Ferrimolybdite
این کانی با فرمول Fe2(MoO4)3 · nH2O  محصول اکسیداسیون مولیبدنیت در حضور آهن (سه ظرفیتی) می باشد. مولیبدنیت منبع اولیه اقتصادی مولیبدن می باشد. در صورت افزایش تقاضا جهت مولیبدن منابع دیگر همچون ولفنیت، پوولیت و فری مولیبدیت ممکن است از اهمیت تجاری برخوردار گردند.

•مولیبدیت Molybdite :
مولیبدیت با فرمول شیمیایی(MoO3) نشان داده می شود.


کاربردها

کاتالیزور :

مولیبدن به عنوان یک کاتالیزور در صنعت نفت بخصوص درکاتالیزورهایی برای جابجایی سولفورهای آلی از محصولات نفتی استفاده می‌شود.

هسته‌ای :

مولیبدن در صنعت هسته‌ای نیز کاربرد دارد.

مصارف شیمیایی :

مولیبدن در رنگ سازی، جوهرها، پلاستیک‌ها و صنایع لاستیک استفاده می‌شود. دی سولفاید مولیبدن یک روان‌کننده(روغن) یا گریس خوب در دماهای بالاست.

الکترونیک :

مولیبدن در کاربردهای الکترونیک بخصوص در هدایت لایه‌های فلزی در ترانزیستور نازک فیلم استفاده می‌شود. در گذشته مولیبدن در صنعت لامپ کاربرد داشت. امروزه این عنصر در المنت های گرمایشی، محافظ های تشعشع حرارتی و ابزارهای کوره ساخته شده از مولیبدن در پرس های ایزوستاتیک گرم، کوره های زینترینگ جهت صنعت سرامیک و در کوره های تصفیه دمایی استفاده می شوند. نوارهای مولیبدن در فرآیندهای الکتریکی (بعنوان مثال در لامپ های هالوژن) کاربرد دارد. مقاومت دمایی بالا و ضریب انبساط گرمایی پایین مولیبدن در این نوع کاربرد بسیار حائز اهمیت است.
دیسکهای مولیبدنی در صفحات پایه و سینک های حرارتی جهت انتقال نیرو و یکسو کننده های سیلیس استفاده می شوند.
با یک پوشش نازک از تنگستن رنیوم بر سطح مولیبدن، باردار شدن این عنصر افزایش می یابد. رنیوم در تنگستن و مولیبدن اثر مشابهی در افزایش خمش پذیری و کاهش حساسیت در مقابل استرس های دمایی می گذارد. لحیم کردن یک دیسک گرانیتی ضخیم بر پشت یک تارگت، ظرفیت دمایی و ساطع کردن آنرا افزایش می دهد.

شیشه سازی :

مولیبدن در مقابل خوردگی توسط بیشتر شیشه ها مقاوم است لذا بعنوان ماده الکترودی در کوره های ذوب شیشه به کار برده می شود. شیشه هایی که در چنین کوره هایی تهیه می شوند از کیفیت بالاتری نسبت به شیشه های تولید شده در کوره های سوختی برخوردار است و همچنین فرایند تولید شیشه با استفاده از مولیبدن مقبولیت زیست محیطی بیشتری دارد.
بوته های آزمایشگاهی که جهت ذوب شیشه استفاده می شوند یا بوته هایی که در تولید بلورهای sirigle sapphire بکار برده می شوند، بایستی در مقابل دمای تا 2100 درجه مقاومت داشته باشند.
این عنصر نسبت به سرامیک از failure tolerance و چکش خواری بیشتری برخوردار است و از تانتالیوم و نیوبیوم ارزانتر می باشد.
80 درصد مولیبدن در صنایع آهن و فولاد مصرف می شود. بین مصارف متالورژیک غیر فلزی و مصارف شیمیایی این عنصر تعادل وجود دارد. عموماً ارزش نقدینه تولید غیر اولیه بسیار پایین تر از هزینه تولید اولیه معدنی این عنصر است.

نحوه فروش پودر مولیبدن

پودر مولیبدن شرکت متالوژی فاطر با ابعاد نانو و میکرو در مقیاس های آزمایشگاهی (جهت کارهای تحقیقاتی)  و صنعتی تولید می گردد. پودر مولیبدن با درصد خلوص و اندازه دانه بندی مورد نظرتان طبق سفارش، عرضه می شود.

از آنجا که محصولات ارائه شده تماما تولید شرکت فاطر می باشد، علاوه بر کیفیت بالا از قیمت مناسب تری نسبت به نمونه خارجی بهره می برد. بنابراین برای درخواست سفارش خود، دریافت اطلاعات محصول و هزینه تمام شده آن میتوانید با دفتر فروش شرکت تماس حاصل فرمایید و یا از طریق فرم ثبت سفارش، درخواست خود را اعلام نمایید.

پودرمحصولاتمولیبدن

molybdenumآنالیز نموداریپودر مولیبدنپووليتمشخصات موليبدنمولیبدنهایتک متالوژی فاطرولفنيت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + 2 =